Itt azt mutatjuk be, hogy milyen típusú téradatot honnét a legegyszerűbb letölteni. Ha van még jó tipped, küldd el nekünk!
Inkább vektoros adatok (de van benne raszter is):
Jó felbontású vektoros adatokat például az OpenStreetMap-ről lehet letölteni. Ha egy kiválasztott területre vonatkozó összes adatot letöltenéd, akkor: ITT érdemes. Ha csak bizonyos típus adat kellene, akkor EZ lehet a megoldás. Az adatok felhasználásánál természetesen tudatában kell lenni annak, hogy ez egy "közösségi gyűjtésből" származó adatbázis...
Kis méretarányú, áttekintő térképek készítéséhez alkalmas (erősen generalizált, tehát nem túl pontos, de a célnak pont így megfelelő) vektoros adatokat (pl. határok, partvonalak, hegycsúcsok, folyók) találhatsz itt: Natural Earth Data
Magyarország megfigyelt és potenciális természetes növényzete finom (~700 méteres) felbontású hatszögrácsban TDK-, BSc- vagy MSC-kutatáshoz ingyenesen igényelhető a novenyzetiterkep.hu oldalról (részletek itt: https://www.novenyzetiterkep.hu/potveg_adat_hu)
Inkább raszteres adatok (de van benne vektor is):
Sokféle adat (többnyire globálisan, vagy csak USA-ra vonatkozóan): Earth Explorer, regisztrációt igényel, de ingyenes. SRTM domborzati adatok, légifotók, Landsat, felszínborítás, stb.
LiDAR adatok Szlovéniára vonatkozóan: LiDAR GIS Viewer
Domborzati adatok az USA-ra vonatkozóan: National Elevation Dataset - ebben is vannak például LiDAR adatok
Corine felszínborítási adatok: Copernicus Corine Land Cover
Landsat adatok több helyről is letölthetők: NASA Landsat Science
Sokféle téradat Magyarországról (nem mind ingyenes): Lechner Tudásközpont
Ökoszisztéma-alaptérkép Magyarországról: Ökoszisztéma-alaptérkép
Földtani térképszerverek Magyarországról: MBFSZ (ezen belül vannak közvetlenül nézhető webtérképek, ill. ArcGIS-be vagy más szoftverbe behívható "térképszervízek”