Szakmai gyakorlat a GeoAdat Kft.-nél

Nyári szakmai gyakorlatomat 2013 júliusában a GeoAdat Kft-nél töltöttem, mint geoinformatika szakirányos hallgató. A két hét alatt, amit a cégnél dolgoztam, betekintést nyerhettem egy nagyobb projekt gyakorlatilag mindegyik fázisába és hasznosíthattam az egyetemen megszerzett tudást, amikor bekapcsolódtam az egyes részfeladatok végrehajtásába.

A projekt, amin a cég egész nyáron dolgozott, németországi gazdák, szűkebben Saar-vidéki és brandenburgi gazdálkodók mezőgazdasági EU-támogatás igénylésének ellenőrzése volt, amelyet multispektrális műholdfelvételek kiértékelésével végeztek.

Kezdetben az volt a feladatom, hogy az ehhez szükséges műholdfelvételeket georeferáljam, illetve amikor lehetséges volt, ortorektifikáljam is. Változatosságot jelentett a munka során, hogy különféle műholdfelvételekkel dolgoztam, s így mindig meg kellett keresni a képeken, hogy milyen objektumok használhatók a legjobban illesztőpontként – a pontosság ugyanis kiemelten fontos volt a területalapú igénylések ellenőrzésénél. Mivel ezt a munkafolyamatot az egyetemi képzés során részletesen megismert szoftverrel és módszerrel kellett elvégeznem, egyáltalán nem jelentett problémát a sikeres teljesítése.

Ezen kívül a projekt végén még prezentációs anyagokat is készítettem térinformatikai szoftverekkel azokról a területekről, ahol valamilyen probléma merült fel az igénylés kapcsán. Összességében a szakmai gyakorlatot hasznosnak ítélem meg, jól éreztem magam a két hét során és lehetőségem volt az órákon megszerzett tudást valódi munka közben hasznosítani. Beleláthattam, hogyan működik egy térinformatikai cég, a kollégák pedig kedvesek és minden esetben segítőkészek voltak, ami pedig külön pozitív élmény volt, hogy mindig jó hangulat uralkodott az irodában.

2013. decembere óta ismét a cégnél dolgozok egy újabb nagyszabású projekten, amelynek keretein belül országos szintű térképes adatbázist hozunk létre a hazai települések szerkezeti és szabályozási terveiből. Az álláslehetőség elnyeréséhez nagyban hozzájárult, hogy a nyáron a cégnél töltöttem a szakmai gyakorlatomat.

Látos Tamás