Szakmai gyakorlat a GeoLink 3D Kft.-nél

Az ELTE Geográfus szak Geoinformatika szakirányos hallgatójaként nyári szakmai gyakorlatomat a Geolink 3D Kft.-nél töltöttem. A cég innovatív felmérési módszereket igénylő feladatok ellátására specializálódott, s olyan modern eljárásokat alkalmaz, amelyek az idő- és költségigényes felmérési technikákat váltják ki, ezzel növelve a terepi munka hatékonyságát.

Elsősorban egy Faro háromdimenziós lézerszkenner segítségével végeznek méréseket. Ezekbe a terepi felmérésekbe én is bekapcsolódtam, építkezések havonta történő monitoring-méréseit végezve. Itt nagy hangsúlyt kellett fektetni a munkavédelmi előírásoknak való megfelelésre, valamint a műszer biztonságára is. A referenciagömbök pozíciójának kulcsfontossága van a későbbi utófeldolgozás szempontjából, hiszen a jól elhelyezett gömbök jelentősen megkönnyíthetik az illesztőszoftver és a feldolgozó szakemberek munkáját.

A pontos térbeli elhelyezkedés és illesztés érdekében RTK-s GPS-mérésekkel határoztuk meg az álláspontokat, így a referenciapontok felvételének menetével is megismerkedhettem.

Szerencsére a méréseket követő utómunkába is be tudtam kapcsolódni, amelynek részeként a szkenner által készített pontfelhőt illesztettük és tisztítottuk – a megrendelő igényei szerint. A regisztrációját követően a pontfelhőt a megrendelő kérésétől függően akár egy webes felületen is meg lehet jeleníteni, amelyet a gyártó kifejezetten erre célra fejlesztett.

A pontfelhő-alapú háromdimenziós modellezést a Bentley MicroStation szoftverével végeztük, amelynek végterméke egy néhány centiméter pontosságú vektoros modell. Ennek betanítása és kezelésének elsajátítása igen sok időt vett igénybe. Sajnos a két hét alatt csak az alapokat tudtam megtanulni, illetve az egyszerűbb objektumok rajzolását tudtam elvégezni. Mivel a nyár maradék részét is a cégnél töltöttem, így lehetőségem nyílt kicsit bővebben is megismerkedni a szoftverrel. Használata igen szerteágazó és bonyolult, a maximális pontosság elérése érdekében pedig nagyon precíz, pontos, aprólékos munkavégzésre van szükség.

Mivel egyetemi tanulmányaink során nincs lehetőségünk megismerkedni ezzel a felmérési és adatfeldolgozó módszerrel, számomra óriási lehetőség és kihívás volt ez a munka. Nagyon sok új és korszerű módszert, technikát tanultam a szakmai gyakorlatom alatt, amelyet a nyár végeztével is folytatni szeretnék.

Fejős Irma