Részvétel a 11. Fény-Tér-Kép konferencián, 2013

Fény-Tér-Kép 2013
Gyöngyös, 2013. szeptember 19-20.

2013. szeptember 19-én az ELTE Térinformatikai Műhelyének tagjai ismét Gyöngyös felé vették az irányt, hogy részt vegyenek a Fény-Tér-Kép 2013 konferencián. A kétnapos programnak idén is a Károly Róbert Főiskola adott otthont.

A csütörtök délelőtti szekcióban nemzetközi távérzékelési és térinformatikai szoftvercégek képviselőinek angol nyelvű előadásait hallgattuk meg, majd a Károly Róbert Főiskola távérzékelési projektjeiről szóló beszámolók következtek. A délután folyamán elsősorban a FÖMI aktuális projektjeivel, kihívásaival és fejlesztéseivel ismerkedhettünk meg. Majd heves vita alakult ki a korábban UAV-nak, mostanában viszont már inkább RPAS-nak (Remotely Piloted Aircraft System) nevezett, légifotó-készítésre használt pilóta nélküli repülő eszközökre vonatkozó szabályozással kapcsolatban. Az előadásokból az is kiderült, hogy a digitális terepmodellek létrehozásában a szuperfelbontású képpárok sztereo-kiértékelése (very high resolution stereo) napjainkra visszavette a LIDAR-tól a vezető szerepet. Ezzel a technikával ugyanis a 100 pont/m2 helyett akár 250 pont/m2-es részletességet is el lehet érni.

Az utolsó, kötetlen hangulatú szekcióra a vacsora, illetve a kreatív gondolkodást és szakmai kapcsolatépítést serkentő borok elfogyasztása után került sor. Beszámolót hallhattunk többek között a stuttgarti Fotogrammetriai hét legizgalmasabb innovációiról és a talajtérképek fejlesztésének lehetőségeiről.

Az ELTE csapatából Deák Márton a régészet, a természetföldrajz és a térinformatika határmezsgyéjén lavírozva tartotta meg érdekes előadását a római kori Brigetio város egykori környezetének vizsgálatáról. A nyári fesztiválok menetrendjét és hangulatát hozva az utolsó „fellépő” másfél órás csúszással, jócskán éjfél után jutott a „színpad” közelébe. A záró előadó az előző évekhez hasonlóan Sik András volt, aki idén a Curiosity Marson töltött első földi évéről tartott közönség-ébrentartó kvízzel kiegészített beszámolót.

A távérzékelt pontfelhőket és borospoharakat hátrahagyva rövid alvás után péntek reggel folytatódott a program. Az utolsó szekcióban elhangzott előadások a hazai egyetemek és főiskolák (Debreceni Egyetem, Gábor Dénes Főiskola, Károly Róbert Főiskola, Miskolci Egyetem, Szegedi Tudományegyetem, Szent István Egyetem) tanszékein folyó kutatásokat mutatták be, jól tükrözve a távérzékelés és térinformatika sokrétű felhasználásának lehetőségeit.

A rendezvényt záró ebéd után egy rövid mátrai kitérővel indultunk haza. A szervezőknek külön köszönet a tartalmas és jó hangulatú konferenciáért!

A 11. Fény-Tér-Kép Konferencián az ELTE Térinformatikai Műhelyét Deák Márton, Eisam Eldeen Fatima, Iván Veronika, Sik András, Szabó Judit és Takács Kata képviselte.

Iván Veronika