Részvétel a Fény-Tér-Kép 2011 konferencián

Fény-Tér-Kép 2011
Károly Róbert Főiskola, Gyöngyös, 2011. október 13-14.

altAz ELTE Térinformatikai Műhely idén is képviseltette magát a Fény-Tér-Kép konferencián, ami ezúttal Gyöngyösön, a Károly Róbert Főiskolán (KRF) került megrendezésre. Gyönyörű környezetben, mátrai borokat kóstolgatva hallgattuk végig a mintegy 25 prezentációt, amelyek között Takács Kata a Geoadat Kft.-től, Perge Kinga polgári védelmi hadnagy és László Péter tűzoltó hadnagy ­az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságtól a Térinformatikai Műhely „támogató tagjaként”, valamint Sik András, az ELTE Természetföldrajzi Tanszékének tanársegédje a Térinformatikai Műhely „rendes tagjaként” is előadott. Az első napon többek közt megismerhettük a KRF pályázatait, a FÖMI aktuális távérzékelési feladatait, a prediktív régészet térinformatikai alapjait és a HM Térképészeti Nonprofit Kft. UAV-s térinformatikai/térképészeti technológiájának lényegét. Tiszta képet kaphattunk a 2010. októberi vörösiszap-katasztrófa felmérésének térinformatikai és távérzékelési munkálatairól is, amiben több intézmény, többek között a házigazda KRF is részt vett.

A kétnapos konferencia nagy része a Károly Róbert Főiskola épületében, a 13-ai esti előadássorozat azonban minden bizonnyal gyakorlati okokból a közeli diákszállodában zajlott, hiszen az utolsó előadás – amely a marsi GIS-t mutatta be – csaknem 0:15-ig tartott. Ezt erős szakmai viták követték a hazai távérzékelés és térinformatika jelenével illetve jövőjével kapcsolatban. Másnap reggel folytatódtak az előadások, ezúttal a FÖMI INSIPIRE irányelvvel kapcsolatos törekvéseit, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság térinformatikai feladatait és több mobil lézeres adatgyűjtő berendezés működését ismerhettük meg.

A rendezvény végén a szakma képviselői közös szakmai nyilatkozatot fogalmaztak meg, amelyben kifejezték az állami feladatok ellátása során készített téradatok közintézmények között történő – és így az adatok pontatlanságához vagy felhasználhatatlanságához vezető – pénzbeli kereskedelmének felfüggesztése iránt támasztott igényüket.

A konferenciáról mindannyian jó hangulatban távoztunk. Egyöntetű véleményünk szerint a rendezvény remekül sikerült, a szervezés kiváló volt és a hazai szakma hasznos tapasztalatokkal gazdagodott. Külön köszönet a főszervezőnek, Kákonyi Gábornak (GeoIQ)!

Deák Márton