Részvétel a 12. Fény-Tér-Kép konferencián, 2014

Fény-Tér-Kép 2014
Gyöngyös, 2014. szeptember 24-25.

2014. szeptember 24-25. között került megrendezésre Gyöngyösön a több mint egy évtizedes hagyományokra visszatekintő Fény-Tér-Kép konferencia, a GeoIQ Térinformatikai Kft. és a Károly Róbert Főiskola közös szervezésében.

Miután a hallgatóság megtöltötte az előadótermet, a csütörtök délelőtti szekció során a FÖMI aktuális távérzékelési feladataival ismerkedhettünk meg, valamint két nemzetközi cég, a DMC International Imaging és a Trimble fejlesztéseiről kaptunk áttekintést. Végül Magyarország ESA-csatlakozásának eddigi folyamatát és várható sikeres lezárulását követhettük végig egy előadásban.

A remek szendvicseket felvonultató ebédszünet után pedig kezdődött a vegyesebb összetételű koradélutáni szekció, ahol először a FÖMI munkatársai mutatták be a Fotogrammetriai Osztály 3D kiértékelési projektjeinek látványos eredményeit. Az Óbudai Egyetem és a Károly Róbert Főiskola kutatói a különböző szegmentálási eljárásokról beszéltek, majd a szekció záróelőadása a Tokaji Borvidék termőhelyi viszonyainak összetett, térinformatikai alapú vizsgálatával foglalkozott, amely az MTA Agrártudományi Kutatóközpontjában zajlik.

A rövid felfrissülést hozó kávészünet után, a késő délutáni szekciót ismét a FÖMI előadói kezdték felszínborítás- és mezőgazdasági kártétel-vizsgálataik bemutatásával, majd a nyílt forráskódú QGIS Server szoftverkörnyezet ismertetése következett, egy marsi mintaterületről összeállított web-alapú térképalkalmazás példáján. A folytatásban a Debreceni Egyetem kutatója arról beszélt, hogy egy oktokopterre szerelt kamera és fotogrammetriai módszerek segítségével milyen ismeretek szerezhetők a Sajó medrének erőteljes vándorlásáról, a Corvinus Egyetem előadója pedig a Corine Land Cover-adatok felhasználásával végzett európai tájváltozás- vizsgálatáról számolt be.

A kötetlen hangulatú vacsora során kiváló lehetőség nyílt az ismerkedésre, s persze a szakmai kapcsolatok erősítésére is. Ezek után következett a – hagyományosan oldott hangulatú – késő esti szakmai program, amelynek során például a hiperspektrális adatfeldolgozás és a kvantumszámítógépek kapcsolatáról, vagy a turistautak.hu és az OpenStreetMap összehasonlításáról esett szó, illetve az ELTE Térinformatikai Műhely két tagja is szerepelt ebben a szekcióban. Először Deák Márton beszélt az erdő-homogenitási vizsgálatok kihívásairól, egy hazai egyetemek és szakmai szervezetek összefogásában megvalósuló projekthez kapcsolódóan, amelynek célja a Natura 2000-es területek felmérése. Sik András pedig a Mars-kutatás újdonságait foglalta össze éjfélnél is tovább tartó előadásában, mivel néhány nappal korábban egy amerikai és egy indiai űrszonda is sikeresen pályára állt a vörös bolygó körül.

A péntek reggel a FÖMI Térinformatikai Igazgatóságának beszámolójával indult, amely után a kb. 63 000 archív, 1959–2005 között készült légifelvételt közzétevő www.fentrol.hu weboldal fejlesztésének részleteit ismerhettük meg. Ezt a RapidEye műhold-képekre vonatkozó újdonságok bemutatása követte, majd egy gyakorlati példát hallhattunk a Szent István Egyetem közigazgatásban megvalósuló térinformatikai szerepvállalásáról.

A kávészünet utáni zárószekció szintén vegyes volt, ahol a piaci szektort az Airbus/Infoterra, a Carto-Hansa Kft. és a Polydesign Kft., a kutatóhelyeket pedig az Erdészeti Tudományos Intézet, az Országos Széchényi Könyvtár által fejlesztett Digitális Térképtár projekt, valamint a Szegedi Tudományegyetem előadói képviselték.

Összességében az idei Fény-Tér-Kép konferencia is bebizonyította, hogy a távérzékelés-térinformatika hazánkban egy rendkívül aktív szakterület, amelyen belül hatékonyan, a legkorszerűbb eszközök és módszerek felhasználásával valósul meg a cégek, az egyetemek és a tudományos intézmények sikeres együttműködése.

Látos Tamás – Szabó Judit