Részvétel a debreceni térinformatikai konferencián 2014

„Az elmélet és gyakorlat találkozása” Térinformatikai Konferencia és Szakkiállítás
Debrecen, 2014. május 29-31.

2014-ben már ötödik alkalommal került megrendezése Debrecenben a Térinformatikai Konferencia és Szakkiállítás. A három napig tartó rendezvény programjában a térinformatika számos hazai szereplője mellett külföldi résztvevők angol nyelvű előadásai is helyet kaptak.

A megnyitó után plenáris előadások hangzottak el. Zsilvölgyi Csaba, a FÖMI általános főigazgató-helyettese a téradatok fontosságát, valamint az intézet meghatározó szerepét hangsúlyozta ezek szolgáltatásában. Ezt követően Cseri József, a Nemzeti Kataszteri Program vezetője a közös tulajdonú földek felosztásával járó, térinformatikai és szervezési szempontból egyaránt hatalmas munkát mutatta be.

A program az egyetem Díszudvarán folytatódott a Szakkiállítás megnyitásával, ahol az idén is jelentős számú posztert tekinthettük meg. A kiállítók az előadások szüneteiben néhány percben beszéltek termékeikről a – nem csak a büfé hatására összegyűlt – szakembergárdának. Idén minden bizonnyal az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnak volt a legtöbb posztere, akik egy egész Közép-Európára kiterjedő, Európai Unió által támogatott kockázat-térképezési projektjüket mutatták be.

Az ELTE-s résztvevők közül Sik András a marsi téradatok open source webGIS-alapú kezeléséről, Jakobi Ákos a valós és virtuális tér kapcsolatának geoinformatikai vizsgálatáról, Szentpáli Áron a jövőbeli oktatáspolitikai döntések GIS-alapú értékelési lehetőségeiről, Deák Márton pedig egy új régészeti kutatás térinformatikai előkészületeiről beszélt. Majd a nap végén a szervezők hatalmas étel- és italkínálattal fogadták a résztvevőket.

Másnap az igen korai szekciókban Kohán Balázs doktori kutatómunkájához kapcsolódóan talajvízállás-adatok interpolációjáról tartott előadást, jómagam pedig diplomamunkám eredményeit mutattam be, hiperspektrális űrfelvételek elemzésével kapcsolatban.

A konferencia hagyományos részének záróértekezése tombolával ért véget, ahol a szerencsések különböző számítástechnikai eszközöket nyerhettek. A konferencia idén is tökéletes alkalom volt arra, hogy összehozza az ország egyetemeiről érkező, főként elméleti kérdésekkel foglalkozó kutatókat és a térinformatikai cégek gyakorlati szakembereit.

Tulézi Fruzsina